...uditi i onaj dio koji mnogima najviše smeta - kukci ... U svakoj je smokvi jedna osa - znate li to? | Express ... .
PČELE - Pčele su leteći kukci, bliski srodnici bumbara, a dalji osa i mrava Na svijetu ima približno 20 000 vrsta pčela i nalaze se na svim kontinentima osim Antartika Hrane se nektarom kao izvorom energije te peludom kao izvorom proteina GRAĐA -glava -prsa -zadak …
Tu su i savjeti što napraviti ako ste alergični na ugrize insekata i koji su simptomi. Obzirom da je sezona odlazaka u prirodu tek počel ... PČELE I OSA - Francois Maspero - OGRANAK MATICE HRVATSKE ... ... . Obzirom da je sezona odlazaka u prirodu tek počela, ove stvari je itekako dobro znati
Budući da cvjetaju iznutra, trebaju specijalan proces oprašivanja jer se ne mogu pouzdati na pčele i vjetar, a tu nastupaju smokvine ose. Smokva ne može preživjeti bez tih osa koje šire njen genetski materijal, a ose pak ne mogu živjeti bez smokvi jer tamo odlažu svoju larvu.
Knjiga Pčele i osa sastoji se od dva dijela: u prvom dijelu autor opisuje razdoblje Drugog svjetskog rata u Francuskoj, osobito vlastitu obiteljsku tragediju, dok drugi dio knjige sadrži autorove uspomene na poslijeratni životni put, političko i društveno odrastanje, svoje poglede na rat u Alžiru, konstantne izraelsko - palestinske ...
Njime ćete smanjiti bolove kod uboda osa ili pčela, a blato će smanjiti i otok. Ovo možete pripremiti na brz i jednostavan način, a prilikom boravka u prirodi sredstva za izradu su vam svuda dostupna. Kod pčelinjih uboda svrbež možete ublažiti smjesom sode bikarbone i vode.
Osa i pčela mogu živjeti u grupi, nakupljajući do nekoliko tisuća jedinki i same. Maternica počinje graditi gnijezdo stršljena, prvo gradi jedan sloj, a zatim ostatak. Tada se ona jednom spari s trutom, počinje polagati ličinke, opskrbljujući hranom.
Za razliku od pčele ose ima drugačiji žalac kojim mogu ubosti i nekoliko puta. Nastambe zadružnih osa nazivaju se osinjacima, a grade ih na drveću, zapuštenim kućama i barakama, u tlu, na stabljikama biljaka a samo neke vrste ih pune medom. Društvene ose grade gnijezda od sažvakanih biljnih vlakana koja su nakon njihove prerade nalik na papir.
Žalac pčele trebate što prije izvaditi. Mjesto uboda dobro operite sapunom i vodom, a ako dođe do otekline i boli stavite hladan oblog. Ako vas je ubola pčela, osa ili stršljen pozorno pratite simptome preosjetljivosti kao što su jaka bol i otok ili kratak dah i otežano disanje.
Pčele, ose, stršljeni i komarci najčešće ujedaju. Na mjestu uboda se javlja otečenost i bol, a nakon toga se javlja svrab. Treba naglasiti ako u kratkom vremenu dođe do uboda većeg broja insekata (roj) može doći do trovanja koje dovodi do oštećenja nervnog sistema. U nekim težim slučajevima može doći čak i do smrti.
Ose, stršljene, pčele, najbolje je ne dirati ako vas oblijeću, jer oni obično ne traže ni ljude, niti pse, da bi ih namjerno uboli. Čovjek se obično trudi izbjeći susret s ovim stvorenjima, ali radoznalost pasa vrlo često dovedi do povreda. Ponekad se kukci, ni krivi ni dužni, nađu na putu nosa ili šape životinje koja istražuje.
Da pojasnimo, pčela je osa, samo nježnija, a oboje imaju dugu vezu s čovjekom kao prija...